24/12/2017

Pentru ca se apropie sfarsitul de an si cam toata lumea face o retrospectiva, un bilant al anului care a trecut, m-am gandit ca ar fi cazul sa facem si noi, Asociatia Harmony and hope asa ceva. In anul 2017, am avut trei directii principale in care ne-am desfasurat activitatea : copiiii din Slobozia, oamenii strazii si familii sau persoane singure aflate in dificultate.
La Slobozia avem ca si colaboratori pe Lus si Renata Prodan, care merg acolo saptamanal si ajuta copiii sa scrie, sa deseneze, sa faca diverse activitati manuale, le duc haine donate de Asociatia noastra, afla diverse cazuri sociale disperate si noi incercam sa ii ajutam cat ne sta in putinta. Le multumesc pentru munca pe care o fac si ne rugam Domnului ca prin ei, prin munca lor, sa se schimbe vieti, destine.
In activitatea cu oamenii strazii, Asociatia noastra asigura masa unor oamenii ai strazii de cateva ori pe saptamana, dar si haine, incaltaminte, plapume sau paturi de invelit. De asemen, incercam sa-i ajutam in recuperarea actelor de stare civila, incercam sa le aflam povestile triste in urma carora au ajuns pe strada.
Chiar daca nu am postat de fiecare data cand am ajutat pe cineva cu alimente, in tot acest an am avut multe familii pe care le-am ajutat in acest fel si speram ca ajutorul nostru le-a fost de un real folos.
Tot in acest an, ONG-ul nostru a derulat si un proiect in parteneriat cu Consiliul Judetean Iasi, prin care am desfasurat un curs de croitorie pentru 12 persoane din medii defavorizate.
Cu aceasta ocazie vreau sa multumesc tuturor celor care ne-au fost alaturi prin incurajari, likuri la postari, distribuiri ale acestor postari, dar mai ales celor care ne-au ajutat prin donatiile in bani, haine, jucarii pentru copiii cu care lucram. Va asteptam si in noul an sa ne fiti alaturi, mai ales ca am vrea sa infiintam un Centru de Consiliere si Recuperare destinat oamenilor strazii, proiect mare, care necesita fonduri mari, dar cu un Dumnezeu mare, vom reusi ceea ce vrem sa facem !
Sa aveti un Craciun si un an nou cat mai bun, cu pace si liniste, alaturi de familie!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *